Výroba těsnění
Malosériová výroba z plošných materiálů

Více v archivuAplikace 3D tisku I. (náhradní díly)

| 14.11.2016 | 8482

Předkládám jeden hezký příklad aplikace 3D tisku. Tuto situaci je možno pojmenovat jako oprava, ale dá se přirovnat i k prototypování. O co jde: na obrázku je vidět opotřebený plastový díl sloužící k uložení vodítek pro elektroerozívní řezačku. Nejedná se o složitý díl, ale pracnost jeho výroby klasickým obráběním, je rozhodně delší, než aditivní výrobou.


1-stara-kostka.JPG

Co je potřeba udělat:
1. Nejdříve jsme samozřejmě díl demontovali ze stroje.


2-stara-osazena-kostka.JPG

2. Díl je nutné namodelovat ve 3D programu jako je SolidWorks, SolidEdge, Catia, a další. Existují také jednodušší volně šiřitelné programy, informace o těchto programech jsou plná fóra o 3D tisku.


4-Modelovani.jpg

3. Vytvořený model (ve formátu STL) je potřeba připravit pro samotný 3D tisk. Zde se používají programy, které takzvaně rozkrájejí model na vrstvy, které se následně postupně tisknou. Těchto programů slicer-ů existuje celá řada. Asi nejvíce používaný je program Slic3r. Nastavení tohoto programu, je zpravidla individuální podle složitosti modelu a použitého materiálu.


6-Slic3r-2.jpg

4. Správně vygenerovaný G-kód nám tiskárna „zhmotní“ ve funkční díly, které po osazení součástkami je možno namontovat na stroj a používat.


7-nova-osazena-kostka.JPG

Souhrn:
Tiskárna dk3D CREATIV
Materiál ABS
Nastavená výška vrstvy 0,2mm
Dva tištěné díly o celkovém objemu 27,6cm3
Doba tisku 2,5hod


9-hotovo.JPG
Gravírování a řezání materiálů laserem

K dispozici máme formát 1200x900mm ...